АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ще продават ли централните банки златото си?
Централните банки в затъналите в дългове държави имат златна възможност пред себе си - да помогнат на държавните си финанси като продадат активите си от лъскавия жълт метал, става ясно от публикация на Reuters.
Поне такова съобщение изпрати Ник Мур от Royal Bank of Scotland наскоро, като той е убеден, че нещо подобно може да се случи в скоро време. Предимството на подобна идея е, че златото сега постигна нова рекордна цена, а банките не са достигнали заложените продажби за годината.
Според действащото Споразумение на централните банки за златото, е приета квота от 400 тона, която централните банки могат да продават за период от 12 месеца. В същото време само за три месеца са продадени по- малко 39 тона злато. Дневната цена на златото остава $14 млрд. за 361 тона.
Ник Мур е убеден, че централните банки, и по- специално тези от еврозоната, може да увеличат продажбите си на злато заради рекордно високата цена на метала и влошените фискални позиции на редица държави от региона. Нещо повече, той смята, че цената на златото ще се понижи през следващите 12 месеца.
Между Португалия, Италия, Гърция и Испания ( т.нар. PIGS - Portugal, Italy, Greece и Spain), Италия има най -голяма запас от злато - 2450 тона. Португалия разполага с около 380 тона, Испания - с 280, а Гърция с 112.
Дали обаче настоящите цени на метала ще ги изкушат да продава за няколко милиарда евро през следващите няколко месеца, за да подпомогнат бюджетния баланс?
Tweet |
|